W dniu 19 listopada wzięłam udział w uroczystościach upamiętniających 61 rocznicę zniszczenia zagłuszarki fal radiowych, znajdującej się przy skwerze Wzgórza Dąbrowskiego.
Wydarzenia Bydgoskiego Listopada 1956 niedawno były upamiętnione w Sejmie RP. Z mojej inicjatywy wystawiona była wystawa przygotowana przez IPN poświęcona tym wydarzeniom.
18 listopada 1956 r. w Bydgoszczy na fali wydarzeń Poznańskiego Czerwca oraz rewolucji  1956 r. na Węgrzech doszło do polityczno-patriotycznych zdarzeń, w wyniku których tłum zniszczył zagłuszarkę Radia Wolna Europa. Zagłuszarka miała moc ośmiu kilowatów – niewiele, ale na tyle dużo, aby zakłócić sygnał „Wolnej Europy”, jej wysokość wynosiła 30 metrów . Dziś w tym miejscu znajduje się tablica upamiętniająca zniszczenie zagłuszarki. Dzisiejsze uroczystości na skwerze poprzedziła msza święta w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Po mszy przemaszerowaliśmy pod tablicę gdzie odbyły się przemówienia oraz złożenie kwiatów. Obecny był również żyjący jeszcze uczestnik tamtych wydarzeń Pan Zdzisław Dzięgielwski.


Foto. Kacper, Jacek Nowacki